Roller Derby

12.12.2017

Roller derby je kontaktní sport na trekových kolečkových bruslích, který vznikl ve Spojených státech ve 30. letech 20. století. Původně se jednalo o exhibiční soupeření (show) dvou ženských týmů, prakticky bez omezení pravidly. V současnosti je roller derby plnohodnotný sport, který rychle získává oblibu po celém světě. Ženské týmy výrazně dominují, vzniká však i mnoho mužských, smíšených a juniorských lig. 

Pravidla: Na plochém oválu proti sobě hrají dva týmy po pěti hráčkách - 4 blockerky a hvězdou na helmě označená jammerka. Cílem hry je sesbírat co nejvíce bodů, které získává právě jammerka. Ta o jedno kolo předjede hráčky ze soupeřícího týmu a při druhém průjezdu jejich formací dostane za každou překonanou soupeřku jeden bod. Úkolem blockerek je povolenými zásahy (zakázán je například kontakt hlavou, lokty nebo koleny, stejně údery nebo kopy) nebo vytlačením z trati odstavit protihráčky a zároveň pomoci vlastní jammerce v průjezdu balíkem (packem) bruslařek. Hodinu trvající zápas (bout) je rozdělen na 2 poločasy, a následně do jednotlivých (maximálně) dvouminutových úseků, tzv. jamů.

[https://cs.wikipedia.org/wiki/Roller_derby]


Historicky prvním českým roller derby týmem s pravidelnými zápasy v Praze i zahraničí je Prague City Roller Derby - založeno 2012.


V roce 2004 byla založena Světová asociace ženského roller derby WFTDA. První mistrovství světa proběhlo v roce 2011 pod záštitou časopisu Blood & Thunder. Další šampionát se konal v roce 2014 v Texasu[3].